29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

249<br />

Et sæt på 4 saltkar af forgyldt sølv, prydet<br />

med perlestaf, ben i form af delfiner,<br />

indsatse af delvist slebet glas. Mester<br />

Frederick Brasted, London 1862.<br />

H. 4,8. Diam. 8,2. (4) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

250<br />

Café au lait sæt af sølv, bestående af<br />

kaffekande og mælkekande, glat konisk<br />

korpus med graveret bort, lågknop<br />

og svungen hank af træ, rund profileret<br />

fod. Mester Goldsmiths & Silversmiths<br />

Co, London 1903-04. Vægt ca.<br />

1705 gr. H. 26 og 24. (2)<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

251<br />

Et par lysestager af sølv med tilspidsede<br />

stammer af lyst ben, udskåret med<br />

bladslyng, firesidet fodstykke med stiliseret<br />

bladværk. Mester Joseph Rodgers,<br />

Sheffield 1910. H. 19. (2)<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

252<br />

Engelsk skrivesæt af sølv, glat korpus<br />

med to blækhuse, bakke båret af fire<br />

runde fodstykker. Mester George Lambert,<br />

Coventry Street, London 1900.<br />

Vægt ca. 1080 gr. L. 26. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

253<br />

Engelsk kaffekande af sølv, glat konisk<br />

korpus, svungen hank. Mester Edw.,<br />

Edw., John & Wm. Barnard, London<br />

1830. Vægt ca. 720 gr. H. 23.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

254<br />

Et par serveringsfade af sølv, svungen<br />

og ligeknækket fane. Sheffield 1930.<br />

Vægt ca. 3060 gr. L. 45. B. 32. (2)<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

255<br />

Et sæt på 6 engelske knive og gafler af<br />

sølv med skafter af elfenben, udskåret<br />

som afrikanske figurer. Stemplet Sheffield<br />

1928. I tilhørende kasse. (12)<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

256<br />

Et par runde flaskebakker af sølv og<br />

træ, drevet med stiliseret bladværk.<br />

Mester John Roberts & Co, Sheffield<br />

1812-13. H. 5,4. Diam. 15,5. (2)<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

255<br />

254<br />

256<br />

107