AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
249<br />
Et sæt på 4 saltkar af forgyldt sølv, prydet<br />
med perlestaf, ben i form af delfiner,<br />
indsatse af delvist slebet glas. Mester<br />
Frederick Brasted, London 1862.<br />
H. 4,8. Diam. 8,2. (4) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
250<br />
Café au lait sæt af sølv, bestående af<br />
kaffekande og mælkekande, glat konisk<br />
korpus med graveret bort, lågknop<br />
og svungen hank af træ, rund profileret<br />
fod. Mester Goldsmiths & Silversmiths<br />
Co, London 1903-04. Vægt ca.<br />
1705 gr. H. 26 og 24. (2)<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
251<br />
Et par lysestager af sølv med tilspidsede<br />
stammer af lyst ben, udskåret med<br />
bladslyng, firesidet fodstykke med stiliseret<br />
bladværk. Mester Joseph Rodgers,<br />
Sheffield 1910. H. 19. (2)<br />
DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
252<br />
Engelsk skrivesæt af sølv, glat korpus<br />
med to blækhuse, bakke båret af fire<br />
runde fodstykker. Mester George Lambert,<br />
Coventry Street, London 1900.<br />
Vægt ca. 1080 gr. L. 26. DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
253<br />
Engelsk kaffekande af sølv, glat konisk<br />
korpus, svungen hank. Mester Edw.,<br />
Edw., John & Wm. Barnard, London<br />
1830. Vægt ca. 720 gr. H. 23.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
254<br />
Et par serveringsfade af sølv, svungen<br />
og ligeknækket fane. Sheffield 1930.<br />
Vægt ca. 3060 gr. L. 45. B. 32. (2)<br />
DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
255<br />
Et sæt på 6 engelske knive og gafler af<br />
sølv med skafter af elfenben, udskåret<br />
som afrikanske figurer. Stemplet Sheffield<br />
1928. I tilhørende kasse. (12)<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
256<br />
Et par runde flaskebakker af sølv og<br />
træ, drevet med stiliseret bladværk.<br />
Mester John Roberts & Co, Sheffield<br />
1812-13. H. 5,4. Diam. 15,5. (2)<br />
DKK 20.000<br />
€ 2.700<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />
255<br />
254<br />
256<br />
107