29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

191<br />

191<br />

Dansk Louis XVI hjørneskab af udskåret<br />

og ådremalet fyrretræ, buet front<br />

med kanneleret låge, bag hvilken hylder,<br />

prydet med rosetter og tandsnit,<br />

top med gallerikant. 18. årh. H. 216. B.<br />

105. D. 70.<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

192<br />

Lorenz Nielsen chatol af rigt udskåret<br />

egetræ, prydet med galleri, guirlande,<br />

blomster og bladværk, overdel med to<br />

låger, bag hvilke hylder, underdel med<br />

skuffer og skriveklap, bag hvilken rum<br />

og skuffer. 18. årh. H. 227. B. 120. D.<br />

56. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

78 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

192