29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

199<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

200<br />

199<br />

Vægur i kasse af sortlakeret træ, rigt<br />

prydet med relieffer, vaser og figur af<br />

forgyldt bronze, forsølvet urskive hvorover<br />

termometer. Sign. N. E. Holst, Kjøbenhavn.<br />

Urværk sign. Japy et Cie. 19.<br />

årh. H. 113. B. 37. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

200<br />

George III lygteur i kasse af mahogni,<br />

skive af messing, hvidemaljeret timekrans<br />

og strike-silent, spilleværk med<br />

otte klokker, kvarterslag og spindelgang.<br />

Sign. Tho's Wagstaffe, London.<br />

Mester 1756-1793. England. 18. årh.s<br />

slutning. H. 48.<br />

Thomas Wagstaffe er repræsenteret på<br />

Metropolitan Museum of Art, i Dennison<br />

collection samt på Virginia Museum.<br />

DKK 40.000-50.000<br />

€ 5.400-6.700<br />

81