AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
465<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />
467<br />
464<br />
Johan Ludvig Gebhard Lund,<br />
f. Kiel 1777, d. København 1867<br />
Parti fra Kullen. Sign. I.L. Lund, 1827.<br />
Olie på lærred. 30 x 24.<br />
Udstillet: Charlottenborg, 1828.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
465<br />
Thorvald Niss,<br />
f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905<br />
Sydlandsk klippeparti. Sign. monogram.<br />
Olie på plade. 28 x 22.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
466 CD<br />
Niels Skovgaard,<br />
f. København 1858, d. Lyngby 1938<br />
"Sløret Solskin over en gammel vandmølle<br />
i Halland". Sign. monogram<br />
1891, Østerøø. Olie på lærred. 65 x 102.<br />
Litteratur: Aksel Rode, "Niels Skovgaard",<br />
1943 afb. s. 187.<br />
På bagsiden rester af udstillingsmærkat.<br />
DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
467<br />
Theodor Philipsen,<br />
f. København 1840, d. sst. 1920<br />
Efterårsdag i Dyrehaven. Usigneret.<br />
Olie på lærred. 62 x 93.<br />
Proveniens: Tidligere i undernotar Fr. Philipsens<br />
samling. ABR. auk. 309, 1974,<br />
kat. nr. 149, afb. s. 83.<br />
DKK 10.000-15.000<br />
€ 1.300-2.000<br />
466<br />
468<br />
468<br />
Theodor Philipsen, f. Kbh. 1840, d. 1920<br />
Køer på Saltholm Strand. Sign. monogram<br />
1913. Olie på lærred. 111 x 165.<br />
Proveniens: Th. Philipsen auk. 1916 , kat.<br />
nr. 5.<br />
Litteratur: Finn Terman Frederiksen "Med<br />
Solen i Øjnene", fortegnelse nr. 676.<br />
Harald Leth skriver i sin lille bog Theodor<br />
Philipsen fra 1942, "Philipsen også i sine<br />
bedste perioder i de sidste år havde hele<br />
sin evne for det koloristiske i behold. Billedelementerne<br />
kendes fra hans tidligere<br />
arbejder; Gyldengrønt græs, blåt vand,<br />
gråblå himmel, en broget og en rød kvie -<br />
atter sammenfattet i en ny lykkelig komposition<br />
med samme finhed i farver og<br />
valør som tidligere og tilført et plus af<br />
dekorativ bredde og kraft, den sidste<br />
landvinding for Philipsens maleri."<br />
DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
177