29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

465<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

467<br />

464<br />

Johan Ludvig Gebhard Lund,<br />

f. Kiel 1777, d. København 1867<br />

Parti fra Kullen. Sign. I.L. Lund, 1827.<br />

Olie på lærred. 30 x 24.<br />

Udstillet: Charlottenborg, 1828.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

465<br />

Thorvald Niss,<br />

f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905<br />

Sydlandsk klippeparti. Sign. monogram.<br />

Olie på plade. 28 x 22.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

466 CD<br />

Niels Skovgaard,<br />

f. København 1858, d. Lyngby 1938<br />

"Sløret Solskin over en gammel vandmølle<br />

i Halland". Sign. monogram<br />

1891, Østerøø. Olie på lærred. 65 x 102.<br />

Litteratur: Aksel Rode, "Niels Skovgaard",<br />

1943 afb. s. 187.<br />

På bagsiden rester af udstillingsmærkat.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

467<br />

Theodor Philipsen,<br />

f. København 1840, d. sst. 1920<br />

Efterårsdag i Dyrehaven. Usigneret.<br />

Olie på lærred. 62 x 93.<br />

Proveniens: Tidligere i undernotar Fr. Philipsens<br />

samling. ABR. auk. 309, 1974,<br />

kat. nr. 149, afb. s. 83.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

466<br />

468<br />

468<br />

Theodor Philipsen, f. Kbh. 1840, d. 1920<br />

Køer på Saltholm Strand. Sign. monogram<br />

1913. Olie på lærred. 111 x 165.<br />

Proveniens: Th. Philipsen auk. 1916 , kat.<br />

nr. 5.<br />

Litteratur: Finn Terman Frederiksen "Med<br />

Solen i Øjnene", fortegnelse nr. 676.<br />

Harald Leth skriver i sin lille bog Theodor<br />

Philipsen fra 1942, "Philipsen også i sine<br />

bedste perioder i de sidste år havde hele<br />

sin evne for det koloristiske i behold. Billedelementerne<br />

kendes fra hans tidligere<br />

arbejder; Gyldengrønt græs, blåt vand,<br />

gråblå himmel, en broget og en rød kvie -<br />

atter sammenfattet i en ny lykkelig komposition<br />

med samme finhed i farver og<br />

valør som tidligere og tilført et plus af<br />

dekorativ bredde og kraft, den sidste<br />

landvinding for Philipsens maleri."<br />

DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

177