29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

618<br />

Daum Nancy<br />

Vase af iriseret, rosafarvet glas, dekoreret<br />

med overfang og stiliserede mønstre<br />

i form af fugle og bladværk. Sign.<br />

Daum Nancy, France. H. 34,5.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

621<br />

618<br />

620<br />

240 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

619<br />

619<br />

Just Andersen,<br />

f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943<br />

Et par cirkulære fade af patineret<br />

bronze. Stemplet Just B X Denmark nr.<br />

1773. H. 5. Diam. 31,5. (2)<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

620<br />

Daum Nancy<br />

Art nouveau vase af bemalet og ætset<br />

gult glas dekoreret med overfang i<br />

gyldne farver i form af birkestammer i<br />

vinterlandskab. Sign. i bunden Daum<br />

Nancy med Lothringen korset. Frankrig.<br />

Ca. 1910. H. 18. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

621<br />

Vase af grønpatineret bronze med<br />

hanke i form af delvist forgyldte blomster.<br />

H. 21. DKK 10.000<br />

€ 1.300