29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

<strong>116</strong><br />

114<br />

114<br />

Konsol af rigt udskåret og forgyldt<br />

træ, prydet med rocailler, kæmninger,<br />

blomster og bladværk, plade af hvid-,<br />

grå- og lillabroget marmor. 19. årh. H.<br />

102. B. 126. D. 52.<br />

Proveniens: Hidrørende fra Spøttrupborg.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

115<br />

Svensk centertable af udskåret og forgyldt<br />

træ og gesso, prydet med guirlander,<br />

egeblade og klassisk ornamentik,<br />

midtersprosse skåret med våbenskjold,<br />

plade af rødbroget marmor.<br />

Gustaviansk form. Sverige. Ca. 1900.<br />

H. 78. L. 136. B. 80. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

<strong>116</strong><br />

Kabinetskab prydet med bemalte glasfelter,<br />

front med to låger, bag hvilke<br />

16 mindre skuffer. Antageligt Frankrig.<br />

19. årh. Restaureret og delvist genopmalet.<br />

Nogle glasfelter mangler eller er<br />

erstattet med plastik. H. 73. B. 68. D.<br />

29.<br />

Ifølge traditionen skulle skabet være erhvervet<br />

på en Verdensudstilling i Paris i<br />

det 19. årh. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

50 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

115