29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

166<br />

164<br />

Et par nyrococo lampetter af forgyldt<br />

bronze støbt med blomster og bladværk,<br />

hver med tre svungne lysarme.<br />

19. årh.s midte. H. 41. (2) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

164<br />

165<br />

Fransk bordlampe af forgyldt og patineret<br />

bronze, støbt med masker, blomster<br />

og bladværk, monteret til el. 19.-<br />

20. årh. H. 79. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

166<br />

Louis XVI ampel af hvidt glas, dekoreret<br />

med byprospekter, personer, klassiske<br />

ruiner og sejlskibe samt ornamentik<br />

i farver, montering af gennembrudt<br />

messingblik, fire lysarme, i midten en<br />

lysholder, ophæng prydet med prismer.<br />

18. årh.s slutning. H. 100. Diam. 47.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

68 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

167<br />

165