29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

472<br />

Ferdinand Richardt,<br />

f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895<br />

Vallø Slot. Sign. F. Richardt 1865. Olie<br />

på lærred. 40 x 62. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

473<br />

E. <strong>Rasmussen</strong> Eilersen,<br />

f. Østerby ved Svanninge 1827, d. Kbh. 1912<br />

Udsigt over dansk fjordlandskab med<br />

mindre herregård i forgrunden. Sign.<br />

monogram 1858. Olie på lærred.<br />

54 x 79. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

474<br />

Carsten Henrichsen,<br />

f. København 1824, d. sst. 1897<br />

Dansk sommerlandskab med pige og<br />

dreng. Sign. monogram, 1856. Olie på<br />

lærred. 37 x 56. DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

472<br />

473<br />

474<br />

179