29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

153<br />

154<br />

153<br />

Et par svenske spejle med konsoller af<br />

mahogni og forgyldt træ, konsoller<br />

med udskåret med ørne, plader af hvid<br />

marmor. Empireform. 19.-20. årh. H.<br />

240. B. 67. D. 31. (2)<br />

DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

154<br />

Et par svenske kandelabre af forgyldt<br />

bronze støbt med ornamentik, prydet<br />

med prismer og kæder, hver med seks<br />

lysarme, på toppen en lysholder, stammer<br />

og fodstykker af sortnistret granit.<br />

19. årh.s slutning. H. 65. Diam. 40.<br />

(2) DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

155<br />

Et par franske lysestager af forgyldt og<br />

patineret bronze, stammer i form af<br />

morianer, runde profilerede fodstykker<br />

prydet med bladværk og ornamentik.<br />

19. årh. H. 24. (2) DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

62 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

155