AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
257<br />
Oval Surtout de Table af sølv, bort prydet<br />
med stiliseret akantusornamentik,<br />
facetslebet spejlfelt. Ustemplet. 20.<br />
årh.s slutning. H. 4,5. L. 67. B. 49.<br />
DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
258<br />
Oval jardiniere af hammerslået sølv,<br />
drevet med frugter, blomster og bladværk,<br />
i siderne svungne hanke, indsats<br />
af glas. Vægt ca. 950 gr. H. 19,5. L.<br />
42,5. DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
259<br />
Tysk Art Nouveau plateau af sølv, prydet<br />
med delvist gennembrudt ornamentik<br />
i form af åkandemotiv. Stemplet<br />
Dreyfüss. Vægt ca. 402 gr. Diam.<br />
23,5. DKK 8.000<br />
€ 1.100<br />
260<br />
Christofle "vinvogn" af pletsølv, støbt<br />
med vinløv og druer. Stemplet Christofle,<br />
31, 517356. H. 25. L. 34.<br />
DKK 6.000-8.000<br />
€ 800-1.100<br />
261<br />
Et par russiske stager af sølv, ligeknækkede<br />
balusterformede stammer på<br />
svungne fodstykker. Stemplet B.B.<br />
Guardein I. Avdeyev, Moskva 1859. Vægt<br />
ca. 510 gr. H. 22,5. (2) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
262<br />
Japansk Meiji kortkabinet af sølv og<br />
lyst ben, top indlagt med kort, sider og<br />
front med planter i relief, front med låge,<br />
indvendigt udskåret med drager,<br />
bag denne tre små kortskuffer af mørkt<br />
træ og lyst ben. Stemplet. 1868-1912.<br />
H. 10. L. 12. B. 9. DKK 20.000<br />
€ 2.700<br />
263<br />
Russisk tora af sølv, prydet med cabochonsleben<br />
gul sten samt stjerneformet<br />
ornamentik, top med løve, kugle og figur.<br />
Guardein Alexej Semenow Kulikow,<br />
Rjasan 1867. L. 32. DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
264<br />
Et par runde bordskåle af sølv, gennembrudte<br />
i form af guirlander, kranse<br />
og ornamentik, på kugleben, indsatse<br />
af forgyldt metal. Ca. 1900. Russiske<br />
importstempler. Uden mesterstempel.<br />
Vægt uden indsatse ca. 630 gr. H. 6,5.<br />
Diam. 21,5. (2) DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />
264<br />
262<br />
263<br />
109