29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

425 426<br />

427<br />

427<br />

Johan Ludvig Gebhard Lund, f. Kiel 1777, d. København 1867<br />

En bedende Jesus. Sign. J. L. Lund 1858. Olie på lærred.<br />

54 x 42. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

428<br />

428<br />

N. A. Abildgaard, skole, 19. årh.s begyndelse<br />

En engel ved olielampens skær. Usigneret. Olie på lærred.<br />

33 x 29. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

165