29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

379<br />

378<br />

378<br />

Alfred Pollentine, f. England 1836, d. 1890<br />

Santa Maria della Salute, Venedig. Sign. A. Pollentine,<br />

86. Olie på lærred.<br />

40,5 x 61. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

379<br />

Karl Kaufmann,<br />

f. Schlesien 1843, d. Wien 1905<br />

Havneparti med talrige sejlskibe. Sign. Leo Perla,<br />

pseudonym for Karl Kaufmann. Olie på lærred.<br />

74 x 47,5. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

380 CD<br />

Vilhelm Arnesen,<br />

f. Flensborg 1865, d. København 1948<br />

Parti fra London med sejlskibe på Themsen, i<br />

baggrunden Westminster Bridge og St. Stephen's<br />

Tower med Big Ben. Sign. under blændrammen<br />

Vilh. Arnesen. Olie på lærred. 47 x 72.<br />

På bagsiden mærkat betegnet Vilh. Arnesen 1891.<br />

DKK 40.000-50.000<br />

€ 5.400-6.700<br />

381<br />

Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933<br />

Parti fra Rom med udsigt mod Peterskirken og<br />

Engelsborg, i forgrunden Tiberfloden, 1882. Sign.<br />

Ilsted. Olie på lærred. 50 x 61. DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

144 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>