29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

542 CD<br />

Joan Miró,<br />

f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983<br />

Komposition fra serien "The perseides",<br />

1970. Sign. Miró, 73/75. Trykt<br />

hos Mourlot, Paris. Litografi i farver.<br />

Bladstørrelse 66 x 50,5.<br />

Litteratur: Maeght Editeur, "Miró Lithographs<br />

IV 1969-1972", kat. nr. 660, gengivet<br />

s. 64.<br />

Monteret i bladguldsramme fra Frese.<br />

DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

542 543<br />

544<br />

543 CD<br />

Pierre Caille, f. Belgien 1912, d. 1996<br />

Glade figurer. Sign. Pierre Caille, 3/12.<br />

Relief af forgyldt metal. Bladstørrelse<br />

26,5 x 37. DKK 5.000<br />

€ 670<br />

544 CD<br />

Pierre Piet Moget, f. Frankrig 1928<br />

Landskab med træer. Sign. P. Moget,<br />

53. Olie på masonit. 64 x 71.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

545 CD<br />

Jean Souverbie, f. Frankrig 1891, d. 1981<br />

"Nu Cubiste". Sign. Souverbie samt på<br />

bagsiden. Olie på lærred. 33 x 55.<br />

Den kubistiske streg i dette værk understreges<br />

af titlen, "Nu Cubiste", og den<br />

vidner om den inspiration, Souverbie<br />

fandt i især Georges Braques kubistiske<br />

værker. Samtidig er det kendetegnende<br />

for Souverbie, at han kombinerer det kubistiske<br />

formsprog med det klassiske nøgenstudie<br />

og en kompositionsmæssig<br />

enkelthed, der leder tankerne hen mod<br />

fransk klassicistisk maleri. Modellen i<br />

mange af disse idealiserede nøgenstudier<br />

var kunstneres egen hustru.<br />

DKK 50.000-75.000<br />

€ 6.700-10.000<br />

546 CD<br />

Jules Cavailles, f. Frankrig 1901, d. 1977<br />

Opstilling på et bord med frugter, flasker<br />

og guldfisk. Sign. J. Cavailles, 38.<br />

Olie på lærred. 73 x 92.<br />

Proveniens: ABR auk. 473, 1985, kat. nr.<br />

39. DKK 75.000-100.000<br />

€ 10.000-13.000<br />

212 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>