AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />
542 CD<br />
Joan Miró,<br />
f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983<br />
Komposition fra serien "The perseides",<br />
1970. Sign. Miró, 73/75. Trykt<br />
hos Mourlot, Paris. Litografi i farver.<br />
Bladstørrelse 66 x 50,5.<br />
Litteratur: Maeght Editeur, "Miró Lithographs<br />
IV 1969-1972", kat. nr. 660, gengivet<br />
s. 64.<br />
Monteret i bladguldsramme fra Frese.<br />
DKK 25.000-30.000<br />
€ 3.400-4.000<br />
542 543<br />
544<br />
543 CD<br />
Pierre Caille, f. Belgien 1912, d. 1996<br />
Glade figurer. Sign. Pierre Caille, 3/12.<br />
Relief af forgyldt metal. Bladstørrelse<br />
26,5 x 37. DKK 5.000<br />
€ 670<br />
544 CD<br />
Pierre Piet Moget, f. Frankrig 1928<br />
Landskab med træer. Sign. P. Moget,<br />
53. Olie på masonit. 64 x 71.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
545 CD<br />
Jean Souverbie, f. Frankrig 1891, d. 1981<br />
"Nu Cubiste". Sign. Souverbie samt på<br />
bagsiden. Olie på lærred. 33 x 55.<br />
Den kubistiske streg i dette værk understreges<br />
af titlen, "Nu Cubiste", og den<br />
vidner om den inspiration, Souverbie<br />
fandt i især Georges Braques kubistiske<br />
værker. Samtidig er det kendetegnende<br />
for Souverbie, at han kombinerer det kubistiske<br />
formsprog med det klassiske nøgenstudie<br />
og en kompositionsmæssig<br />
enkelthed, der leder tankerne hen mod<br />
fransk klassicistisk maleri. Modellen i<br />
mange af disse idealiserede nøgenstudier<br />
var kunstneres egen hustru.<br />
DKK 50.000-75.000<br />
€ 6.700-10.000<br />
546 CD<br />
Jules Cavailles, f. Frankrig 1901, d. 1977<br />
Opstilling på et bord med frugter, flasker<br />
og guldfisk. Sign. J. Cavailles, 38.<br />
Olie på lærred. 73 x 92.<br />
Proveniens: ABR auk. 473, 1985, kat. nr.<br />
39. DKK 75.000-100.000<br />
€ 10.000-13.000<br />
212 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>