29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

483<br />

Carsten Henrichsen,<br />

f. København 1824, d. sst. 1897<br />

Parti med sø og redebyggende storkepar.<br />

Sign. monogram CH, 1880. Olie<br />

på lærred. 45 x 63. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

480 481<br />

482<br />

484 485<br />

484<br />

Edvard Petersen,<br />

f. København 1841, d. sst. 1911<br />

Landskabsscene med køer på en solbeskinnet<br />

vej. Sign. E. P. Olie på lærred.<br />

39 x 64. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

483<br />

485<br />

Carsten Henrichsen,<br />

Skovparti med kvægdriver. Sign. monogram<br />

CH, 1853. Olie på plade.<br />

29 x 40. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

181