29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

464<br />

463<br />

463<br />

Frederik Sødring,<br />

f. Aalborg 1809, d. Hellerup 1862<br />

"Vandfaldet Füssen i Nærheden af Hohen-schwangau<br />

i Over-Bayern". Sign.<br />

F. Sødring, 1845. Olie på lærred.<br />

95 x 119.<br />

Proveniens: Kong Christian VIII, Kong<br />

Frederik VII og Grevinde L. Danner.<br />

Udstillet: Charlottenborg, 1845. Frederik<br />

Sødring var privatelev af C.W. Eckersberg,<br />

men efter et møde med I.C. Dahl,<br />

blev Sødring påvirket af dennes romantiske<br />

kunst, som dette kraftfulde billede<br />

vidner om. Sødring brillerede med sine<br />

storslåede landskabsmotiver med tendenser<br />

mod det romantiske, og jagten på<br />

disse motiver førte ham til både Norge og<br />

Sverige og senere til Tyskland, hvor motivet<br />

til nærværende billede er fundet.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

176 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>