29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

451<br />

451<br />

Jean-Etienne Liotard, kopi efter, ca. 1900<br />

"Das Schokolade Mädchen". Utydeligt<br />

sign. Olie på lærred. 90 x 64.<br />

Originalen er udført i pastel på papir og<br />

findes på Gemäldegalerie Dresden.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

452<br />

Italiensk maler, 18. årh.<br />

Kvindeportræt. Usigneret. Olie på lærred,<br />

monteret på plade. Oval ramme af<br />

rigt udskåret træ og gesso.<br />

Lysmål 35 x 29. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

453<br />

Ubekendt maler, 18. årh.<br />

Portræt af Kejserinde Maria Theresia af<br />

Østrig samt Franz 1. Stefan. Usignerede.<br />

Olie på lærred.<br />

73 x 60 og 73 x 61. (2) DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

172 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

452