29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

421<br />

421<br />

I. L. Jensen, skole, 19. årh.<br />

Opstilling med frugter og blomsterkrans<br />

arrangeret på en sten i landskab.<br />

Usigneret. Olie på lærred. 50 x 58.<br />

Proveniens: Hidrørende fra dansk herregård.<br />

DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

422 CD<br />

Emil Christian Hammer, f. 1823, d. 1894<br />

"California Diner". Sign. C. Hammer,<br />

18??. Olie på lærred. 28 x 38.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

423 424<br />

423<br />

"De Skandivaniske lægeplanter." Icones.<br />

Plantarum Officinalium Scandinaviae.<br />

Fremstillede efter Tavlerne i "Flora Danica"<br />

ved Joh. Lange. I alt 332 af 365<br />

håndkolorerede stik. 19. årh. I samtidig<br />

æske. DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

424<br />

Anthonore Christensen,<br />

f. København 1849, d. Usserød 1926<br />

Have med valmuer. Sign. monogram.<br />

Olie på lærred.<br />

45 x 41. DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

425<br />

Andreas Hunæus,<br />

f. Kolding 1814, d. København 1866<br />

Portræt af ung pige med rødt bånd<br />

om halsen. Sign. monogram, 1851.<br />

Olie på lærred. 36 x 30. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

426<br />

N. P. Holbech,<br />

f. på et skib mellem Ostindien og Danmark 1804,<br />

d. Karlshamn 1889<br />

Portræt af Biskop N. Faber. Betegnet<br />

på bagsiden Holbech, 1842. Olie på<br />

lærred. 52 x 41. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

164 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

422