29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

372<br />

367<br />

Ametyst- og diamantarmbånd af guld<br />

og hvidguld, front prydet med stor<br />

oval facetslebet ametyst, flankeret af<br />

ringe med gennembrudt ornamentik<br />

og brillantslebne diamanter med ældre<br />

slibning. L. 16,5. 1940erne.<br />

DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

368<br />

Ametyst- og diamanthalssmykke af<br />

guld, prydet med stor hjerteslebet<br />

ametyst, talrige carréslebne og ovale<br />

facetslebne ametyster, flankeret af små<br />

enkeltslebne diamanter. L. 47.<br />

1940erne. DKK 60.000<br />

€ 8.000<br />

369<br />

Ametyst og diamatring af 18 kt. hvidguld,<br />

prydet med større oval facetslebet<br />

ametyst, omkranset af talrige mindre<br />

brillanslebne diamanter og enkeltslebne<br />

diamanter. Str. 51. Ca. 1950.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

371<br />

370<br />

Fransk smykkesæt af 18 kt. guld og<br />

hvidguld, bestående af broche og et<br />

par øreklips, i form af roser med justérbare<br />

gennembrudte kronblade og<br />

bevægelige støvdragere, rigt prydet<br />

med brillantslebne diamanter og diamanter.<br />

Franske stempler. Rose udsprunget<br />

ca. 4,7. Broche L. 7,3. Øreklips<br />

diam. udslået 2,8. 20. årh.s midte.<br />

(3) DKK 60.000<br />

€ 8.000<br />

371<br />

Halskæde af kinesiske rosafarvede<br />

ferskvandskulturperler, i alt 31 perler i<br />

forløb, perlediam. ca. 12,4 - 15,9 mm.,<br />

satineret kuglelås af 14 kt. hvidguld.<br />

Nytrukket. L. 47,5. 2008.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

373<br />

372<br />

Pink kunzit ring af 18 kt. guld, prydet<br />

med oval facetslebet rosa kunzit. Str.<br />

55,5. 2006. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

373<br />

Kunzit ring af 18 kt. hvidguld, prydet<br />

med større oval facetslebet lyserød<br />

kunzit på ca. 10.92 ct. Stemplet i ringen.<br />

Str. 53. 2007. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

141