AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
372<br />
367<br />
Ametyst- og diamantarmbånd af guld<br />
og hvidguld, front prydet med stor<br />
oval facetslebet ametyst, flankeret af<br />
ringe med gennembrudt ornamentik<br />
og brillantslebne diamanter med ældre<br />
slibning. L. 16,5. 1940erne.<br />
DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
368<br />
Ametyst- og diamanthalssmykke af<br />
guld, prydet med stor hjerteslebet<br />
ametyst, talrige carréslebne og ovale<br />
facetslebne ametyster, flankeret af små<br />
enkeltslebne diamanter. L. 47.<br />
1940erne. DKK 60.000<br />
€ 8.000<br />
369<br />
Ametyst og diamatring af 18 kt. hvidguld,<br />
prydet med større oval facetslebet<br />
ametyst, omkranset af talrige mindre<br />
brillanslebne diamanter og enkeltslebne<br />
diamanter. Str. 51. Ca. 1950.<br />
DKK 20.000<br />
€ 2.700<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />
371<br />
370<br />
Fransk smykkesæt af 18 kt. guld og<br />
hvidguld, bestående af broche og et<br />
par øreklips, i form af roser med justérbare<br />
gennembrudte kronblade og<br />
bevægelige støvdragere, rigt prydet<br />
med brillantslebne diamanter og diamanter.<br />
Franske stempler. Rose udsprunget<br />
ca. 4,7. Broche L. 7,3. Øreklips<br />
diam. udslået 2,8. 20. årh.s midte.<br />
(3) DKK 60.000<br />
€ 8.000<br />
371<br />
Halskæde af kinesiske rosafarvede<br />
ferskvandskulturperler, i alt 31 perler i<br />
forløb, perlediam. ca. 12,4 - 15,9 mm.,<br />
satineret kuglelås af 14 kt. hvidguld.<br />
Nytrukket. L. 47,5. 2008.<br />
DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
373<br />
372<br />
Pink kunzit ring af 18 kt. guld, prydet<br />
med oval facetslebet rosa kunzit. Str.<br />
55,5. 2006. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
373<br />
Kunzit ring af 18 kt. hvidguld, prydet<br />
med større oval facetslebet lyserød<br />
kunzit på ca. 10.92 ct. Stemplet i ringen.<br />
Str. 53. 2007. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
141