29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

146 147<br />

148<br />

149<br />

146<br />

Et par franske nyrococo kandelabre af<br />

bronze, støbt med fugle, blomster, rocailler<br />

og bladværk, hver med seks<br />

svungne lysarme. 19. årh.<br />

H. 73. (2) DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

147<br />

Et par kandelabre af forgyldt bronze,<br />

hver med fire lysarme, støbt med rocailler,<br />

kæmninger, blomster og bladværk.<br />

Rococoform. 19. årh. H. 57. (2)<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

148<br />

To armstole af udskåret og forgyldt<br />

træ, prydet med krans, bue, kurv,<br />

blomster og bladværk, drejede og kannelerede<br />

ben. Louis XVI form. 19. årh.<br />

(2) DKK 6.000-8.000<br />

€ 800-1.100<br />

149<br />

Salon af udskåret og forgyldt træ, prydet<br />

med udskæringer, bestående af sofa,<br />

to armstole, to salonstole samt<br />

bord med plade af marmor. Louis XVI<br />

form. Frankrig. 19. årh.s slutning. Sofa<br />

L. 134. Bord H. 75. L. 85. B. 57. (6)<br />

DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

60 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>