29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

156<br />

156<br />

"Amerika". Fransk directoire kaminur<br />

af forgyldt og patineret bronze, på urhus<br />

siddende ung fjerklædt indianerkvinde<br />

med bue, ved urhus krokodille<br />

og palme, hvidemaljeret urskive med<br />

arabertal. 18. årh.s slutning. H. 46.<br />

Uret er en hyldest til det Amerikanske<br />

kontinent. Tegningerne til uret er udført<br />

under Directoire perioden af Jean Simone<br />

Deverberie 1784-1824 og er del af en<br />

større serie kaldet "pendules au sauvages",<br />

som repræsenterede kontinenterne.<br />

Et ur af samme model kan ses på Musée<br />

Paul Dupuy, Toulouse<br />

Proveniens: Jurist Louis Scheel.<br />

Litteratur: Elke Niehüser, French Bronze<br />

Clocks, s. 147-149 samt no. 808, s. 235.<br />

H. Ottomeyer, P. Pröschel et al., "Vergoldete<br />

Bronzen", Munich 1986, vol I, s.<br />

381, fig. 5.15.28. Tardy, "La Pendule Francaise",<br />

Paris 1967-69, vol. II, s. 357.<br />

DKK 200.000-250.000<br />

€ 27.000-34.000<br />

63