29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

594 CD<br />

Axel Bentzen,<br />

f. København 1893, d. sst. 1952<br />

Sommerlandskab med en ung kvinde.<br />

Sign. AB. Olie på lærred, monteret på<br />

plade. 83 x 71. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

595 CD<br />

Mogens Zieler,<br />

f. København 1905, d. Odder 1983<br />

"Den frysende pige". Sign. Zieler, 29<br />

samt på udstillingsetiket på blændrammen.<br />

Olie på lærred. 89 x 67.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

596 CD<br />

Søren Hjorth-Nielsen,<br />

f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983<br />

Interiør. Sign. HN. Olie på lærred.<br />

62 x 55.<br />

Udstillet: Udvalgt Kunst Oslo, 1935 og<br />

Kunstforeningen København, 1972 kat.<br />

nr. 34. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

597 CD<br />

Mogens Hertz,<br />

f. København 1909, d. Gudhjem 1999<br />

Portræt af kunstnerens hustru Grethe,<br />

der ammer deres søn Ole. Sign. Mogens<br />

Hertz - 46. Olie på lærred.<br />

64 x 59. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

598 CD<br />

Harald Engman,<br />

f. København 1903, d. sst. 1968<br />

Aftenstemning ved Nytorv, København.<br />

Sign. Harald Engman. Olie på<br />

masonit. 32 x 42. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

599 CD<br />

Victor Brockdorff,<br />

f. Frederiksberg 1911, d. Gentofte 1992<br />

Storbyliv ved en fodgængerovergang.<br />

Sign. V. Brockdorff - 62. Olie på lærred.<br />

54 x 65. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

600 CD<br />

Folmer Bendtsen,<br />

f. København 1907, d. Frederikssund 1993<br />

To mænd i samtale. Sign. Folmer<br />

Bendtsen, 62. Olie på lærred. 52 x 65.<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

598<br />

599<br />

600<br />

233