29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

390<br />

Laurits Tuxen,<br />

f. København 1853, d. sst. 1927<br />

To englænderinder i Dagminnes have.<br />

Sign. L. Tuxen 24. Olie på lærred.<br />

18 x 33.<br />

Litteratur: Lise Svanholm nr. 1213.<br />

DKK 20.000-30.000<br />

€ 2.700-4.000<br />

390<br />

391<br />

Laurits Tuxen,<br />

Skibe i oprørt sø. Usigneret. Olie på<br />

mahogniplade. 16 x 38.<br />

Proveniens: ABR auk. 3, 1948, kat. nr. 98.<br />

DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

391<br />

392<br />

P. S. Krøyer,<br />

f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909<br />

Vigne i Ravello. Usigneret. Olie på mahogniplade.<br />

12 x 22.<br />

Litteratur: H. Chr. Christensens fortegenlse<br />

nr. 439, 1890.<br />

Proveniens: Solgt på kunstnerens dødsboauktion<br />

1910, kat. nr. 118. Samt ABR<br />

auk. 435, 1982, kat. nr. 83.<br />

DKK 50.000-75.000<br />

€ 6.700-10.000<br />

148 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>