29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

139 140<br />

139<br />

Tilt-top table af sort- og gråmalet træ,<br />

plade bemalet med skakfelter, på søjle<br />

med tre-pas fod. 19. årh. Senere bemaling.<br />

H. 74. L. 77. B. 77.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

140<br />

Et par konsoller af gråmarmoreret træ,<br />

let tilspidsede kannelerede ben, prydet<br />

med skæringer og tandsnit. 19.-20. årh.<br />

Senere bemaling. H. 70. L. 200. B. 53. (2)<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

141<br />

Kommode af gråmalet og marmoreret<br />

træ, front med tre skuffer, prydet med<br />

tandsnit og kanneleriner, beslag af bronze.<br />

Gustaviansk form. 19. årh. Senere<br />

bemaling. H. 76. B. 126. D. 54.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

141 142<br />

142<br />

Kommode af sort- og gråmalet træ,<br />

front med tre skuffer, prydet med perlestaf,<br />

kanneleringer og tandsnit. Gustaviansk<br />

form. 19. årh. Senere bemaling. H.<br />

81. B. 124. D. 59. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

143<br />

Svensk empire spejl i ramme af forgyldt,<br />

udskåret og hvidmalet træ og<br />

gesso, prydet med laurbær, fugle og<br />

ornamentik. 19. årh.s begyndelse. Senere<br />

spejlglas. H. 235. B. 100.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

144<br />

Fransk Trumeau spejl af udskåret og<br />

forgyldt træ og gesso, prydet med<br />

guirlander, laurbærkrans, blomster og<br />

ornamentik. Louis XVI form. 19. årh.<br />

Nyere spejlglas. H. 258. B. 160.<br />

DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

145<br />

Et par italienske kommoder af grå- og<br />

blåmalet træ, plader af imiteret marmor,<br />

hver med to skuffer dekoreret<br />

med klassiske figurer. 19. årh.s slutning.<br />

Senere bemaling. H. 93. B. 124.<br />

D. 50. (2) DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

58 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>