29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

642<br />

Fritstående skrivebord af fugleøjetræ,<br />

front med tre højrestillede skuffer, greb<br />

af messing samt tilhørende armstol af<br />

mørkt træ, sæde og ryg betrukket med<br />

brunt ruskind. Art deco stil. 20. årh.s<br />

slutning. H. 88. L. 125. B. 74. (2)<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

642<br />

643<br />

Johan Rohde,<br />

f. Randers 1856, d. Hellerup 1935<br />

To-personers sofa af cuba-mahogni,<br />

svunget kopstykke og armlæn udskåret<br />

med "guldsmedevinger", volutter<br />

og skønvirkeornamentik, sæde, indvendige<br />

sider og ryg med nyere betræk<br />

af stribet silkedamask med broderet<br />

643<br />

blomstermotiv, det oprindelige betræk<br />

medfølger. Antageligt udført ca. 1900<br />

hos H. P. Larsen. L. 180.<br />

Proveniens: Johannes Bonnesens villa i<br />

Ryvangen, tegnet af Johan Rohde og<br />

Thorvald Bindesbøll og udført til villaen<br />

ca. 1900. DKK 30-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

253