29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

211<br />

209<br />

210<br />

209<br />

Barok vin- og vandkande af delvis forgyldt<br />

sølv, drevet med blomster og ornamentik,<br />

gæk i form af henholdsvis A<br />

(Aqua) og V (Vino), svungen hank,<br />

rundt hvælvet fodstykke. Mester antageligt<br />

Johann Jakob Schoap, Augsburg<br />

1743-45. H. 11,6. (2) DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

210<br />

Dansk rococo tabatière af sølv, rigt<br />

prydet med ornamentik og landskabsscenerier<br />

med huse, låg i form af udskåret<br />

elfenben med orientalsk landskab<br />

med huse og både, indvendigt<br />

forgyldt. Mester Anders J. Graff, København<br />

1760. L. 9. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

211<br />

Rangle af forgyldt sølv, prydet med rocailler,<br />

blomster og bladværk, endestykke<br />

med coral. Mester John Rowe,<br />

London. Ca. 1770. L. 14.<br />

DKK 8.000<br />

€ 1.100<br />

212<br />

Peter Diderik Payngk´s signetring af<br />

guld. Peter Diderik Payngk, f. Husum<br />

1575, d. 1645 var Kong Christian IV´s<br />

hofkemiker. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

90 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

212