29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

570 CD<br />

Niels Erik Skovballe, f. Herlufsholm 1945<br />

"To citroner som betragtes af en bamse".<br />

Sign. monogram, 2008. Olie på<br />

lærred. 30 x 36. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

571 CD<br />

"Citron". Sign. monogram, 2003. Olie<br />

på plade. 61 x 51. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

571<br />

572 CD<br />

"Silent essay on Modernism IV". Sign.<br />

monogram, 99. Olie på lærred.<br />

40 x 50. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

573 CD<br />

"At rejse er at leve". Sign. monogram,<br />

2008. Olie på plade. 68 x 98.<br />

DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

574 CD<br />

"Mantra d´un Danois". Sign. monogram,<br />

2003. Olie på lærred. 57 x 76.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

224 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

570<br />

572