29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

475<br />

Harald Foss,<br />

f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922<br />

Udsigt over sø og højdedrag. Sign. H.<br />

Foss, Laven, Oct 1892. Olie på lærred.<br />

32 x 50. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

476<br />

N. P. Mols,<br />

f. Grumstrup 1859, d. København 1921<br />

Bakket landskab med blomstrende<br />

lyng. Sign. N. P. Mols. Olie på lærred.<br />

36 x 52. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

477<br />

Otto Haslund,<br />

f. København 1842, d. Koldby, Thy 1917<br />

Gåsedreng i Elbo Dalen ved Vejle.<br />

Sign. Otto H. 1903. Samt betegnet på<br />

etiket på blændrammen Otto Haslund.<br />

Olie på lærred. 47 x 59.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

475 476<br />

477 478<br />

479<br />

478 CD<br />

Harald Pryn, f. Frederiksberg 1891, d. 1968<br />

Vinterparti med tilsneet landevej. Sign.<br />

Harald Pryn. Olie på lærred. 70 x 100.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

479 CD<br />

Sigvard Hansen,<br />

f. København 1859, d. Hellerup 1938<br />

Udsigt over landskab med træer. Sign.<br />

Sigvard H. Olie på lærred. 60 x 75.<br />

DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

480<br />

Thomas Hill,<br />

f. Birmingham. UK 1829, d. Raymond, CA. USA 1908<br />

Bjerglandskab fra Yosemite National<br />

Park i Californien med vandfald i baggrunden.<br />

Sign. T. Hill 1895. Olie på<br />

plade. 12,5 x 16,5.<br />

Proveniens: Givet i gave til nuværende<br />

ejers bedsteforældre direkte fra kunstneren.<br />

DKK 20.000-30.000<br />

€ 2.700-4.000<br />

481<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Udsigt over Napoli med Vesuv i baggrunden.<br />

Usigneret. Olie på lærred.<br />

43 x 64. DKK 20.000-30.000<br />

€ 2.700-4.000<br />

482<br />

Benjamin Williams Leader,<br />

f. 1831, d. 1923<br />

Landskab med stenbro og kvæg. Sign.<br />

B. W. Leader 1891. Olie på lærred.<br />

36 x 51. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

180 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>