29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

51<br />

Barok pengekiste af smedejern, nøglehul<br />

i låget, under hvilket større lås, i<br />

siderne bærehåndtag af jern. Ca. 1700.<br />

H. 42. B. 84. D. 44. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

52<br />

i låget, under hvilket større gennembrudt<br />

lås, i siderne bærehåndtag<br />

af jern. 17.-18. årh. H. 43. B. 85. D.<br />

40. DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

51 52<br />

53 54<br />

55<br />

53<br />

Et par italienske salonstole af poleret<br />

og rigt udskåret træ, prydet med løver,<br />

muslinger, blomster og bladværk. Udført<br />

hos Fréres Besarel, Venedig. Renaissanceform.<br />

Ca. 1900. (2)<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

54<br />

Orientalsk sideboard af rigt udskåret<br />

hardwood, prydet med kineserier,<br />

blomster og ornamentik, svungen<br />

front og ben hvorimellem sprosse, plade<br />

indlagt med brunbroget marmor.<br />

Rococoform. 19. årh.s slutning. H. 78.<br />

B. 134. D. 70. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

55<br />

Italiensk nyrenaissance sgabello stol af<br />

nøddetræ, udskåret med putti, hjelm,<br />

masker og ornamentik. 19. årh.s anden<br />

halvdel. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

56<br />

Antik "Manchester" Keshan, prydet<br />

med palmetter og blomster all over på<br />

blå bund. Persien. Ca. 1890. 535 x<br />

335. DKK 125.000<br />

€ 17.000<br />

26 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>