29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

393<br />

Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915<br />

Fregatten Jylland for læns under aftenhimmel.<br />

Sign. Carl Locher. Olie på<br />

lærred. 58 x 80. DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

394<br />

Jens Thielsen Locher,<br />

f. Flensborg 1825, d. København 1869<br />

Skonnertbrigen Kjøbenhavn for fuld<br />

sejlføring for udadgående med Kronborg<br />

om bagbord. Sign. J. Locher 1867,<br />

Kjøbenhavn. Olie på lærred. 50 x 76.<br />

Litteratur: Hanne Poulsen, "Danske<br />

Skibsportrætmalere", s. 118 og 119: "Jens<br />

Thielsen Locher optræder første gang i<br />

Københavns Vejviser i 1857 som marinemaler<br />

på adressen Brogade 12 på Christianshavn.<br />

Familien flyttede hvert eller<br />

hvertandet år, indtil Locher døde nytårsdag<br />

1869 kun 43 år gammel, han blev<br />

begravet som "Portraitmaler" fra familiens<br />

ottende og vel "pæneste" adresse<br />

Bredgade 35. Locher har stor tilknytning<br />

til byen Flensborg og til handelshuset<br />

Brodersen, hvis skibe sejlede på Vestindien.<br />

Adskillige skibsportrætter synes at<br />

have været bestilt af rederen, men på andre<br />

er kaptajnens navn anført. Baggrundskulissen<br />

varierer, men er ofte<br />

Kronborg." DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

395<br />

395<br />

Michael Ancher,<br />

f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927<br />

Fiskere på stranden i måneskin. Usigneret.<br />

Olie på lærred. 21 x 32.<br />

Proveniens: Solgt på Helga Anchers<br />

Dødsboauktion, ABR auk. 193, 1966, kat.<br />

nr. 51. DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

396<br />

396<br />

Ubekendt maler, ca. 1900<br />

Skibe på havet en stille sommerdag.<br />

Usigneret. Olie på lærred, monteret på<br />

pap. 21 x 31. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

151