29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

456<br />

The Mother of God, Joy for All Who<br />

Sorrows. Ikon af delvist forgyldt og bemalet<br />

træ. 19. årh. 67 x 50.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

457<br />

Firedelet ikon forestillende "Saviour<br />

not made by hand", the Lifegiving<br />

Source, The Mother of God with the<br />

Child and The Mother of God Unexpected<br />

Joy med udvalgte hellige. 19.<br />

årh. 44 x 38. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

458<br />

Ikon indeholdende krucifiks med de<br />

Forestående. 19. årh.<br />

44 x 35. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

459<br />

Hellig Mitrofan, biskop af Voronezh.<br />

19. årh. 94 x 45. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

460<br />

Ubekendt maler, 18. årh.<br />

Den hellige familie. Usigneret. Olie på<br />

lærred. 96 x 96. DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

461<br />

Philipp Peter Roos, tilskrevet,<br />

f. Frankfurt am Main 1657, d. Rom 1706<br />

Hyrde med sin hund og geder på den<br />

Romerske Campagne. Usigneret. Olie<br />

på lærred. 48 x 59.<br />

Motiv og malemåde er typisk for kunstneren,<br />

der aldrig signeredesine malerier.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

462<br />

Foretræde for kongen. Usigneret. Olie på<br />

træplade. 61 x 83. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

460<br />

461<br />

462<br />

175