29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

559<br />

560<br />

561<br />

559 CD<br />

Henry Heerup,<br />

f. København 1907, d. sst. 1993<br />

Landskab med mølle. Sign. Heerup.<br />

Olie på lærred. Defekter. 63 x 81.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

560 CD<br />

Henry Heerup,<br />

"En Fandens Bakke". Sign. Heerup<br />

samt på blændrammen Heerup, malet<br />

1948-50. Olie på lærred. 47 x 67.<br />

Proveniens: ABR auk. 247, 1970, kat. nr.<br />

126.<br />

Heerups humoristiske sindelag fornægter<br />

sig ikke i nærværende komposition,<br />

der afspejler hans uforlignelige sans for<br />

at billedliggøre en talemåde. Flere af Heerups<br />

bedste værker er lavet af genbrugsmaterialer,<br />

de såkaldte "Skraldeskulpturer"<br />

- en sammensætning af hengemte<br />

elementer til en ny helhed.<br />

Nærværende komposition er et godt eksempel<br />

på sproglig revitalisering og<br />

"genbrug" af en talemåde: Heerup omsætter<br />

udtrykket til et humoristisk billedligt<br />

indhold, der fanger selve essenscen i<br />

det mentale og fysiske møde med "en<br />

fandens bakke". Maleriet er samtidig en<br />

cadeau til cyklen, der går igen i flere af<br />

Heerups værker. I dag er kunstnerens cykel<br />

at finde på Heerup Museet i Rødovre.<br />

DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

561 CD<br />

Henry Heerup,<br />

Komposition med træ og figurer. Sign.<br />

Heerup, 1960. Olie på bakke af træ.<br />

32 x 48.<br />

Proveniens: Arkitekt Johan Richter og dennes<br />

hustru Henny. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

220 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>