29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

429<br />

430<br />

431<br />

429<br />

Carl Frederik Kiørboe, f. 1799, d. 1876<br />

"Rævejagt, hundende slippes løs" Sign. Kiørboe.<br />

Olie på lærred. 38 x 48.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

430<br />

Adolf Mackeprang,<br />

f. Langesø ved Odense 1833, d. Frederiksberg 1911<br />

Flyvende ænder over åløb. Sign. monogram,<br />

85. Olie på lærred. 63 x 96.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

431<br />

Simon Simonsen,<br />

f. München 1841, d. Kbh. 1928<br />

Gravhund ved skovløberhus. Sign. Simon<br />

Simonsen, 1907. Olie på plade.<br />

27 x 35. DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

432<br />

Johan Thomas Lundbye,<br />

f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848<br />

"En liggende Hjort og en staaende Hind".<br />

Olie på lærred. Sign. monogram, 1836.<br />

20 x 27.<br />

Proveniens: Købt af Kunstforeningen for 20<br />

Rd. Vundet af overlæge F. W. T. Bricka. Senere<br />

musiker R. C. <strong>Rasmussen</strong>. Disses navne<br />

står skrevet på bagsiden.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1837 nr. 302.<br />

Litteratur: Karl Madsens fortegnelse over<br />

Johan Thomas Lundbyes malerier nr. 20.<br />

I Karl Madsens bog "Johan Thomas Lundbye"<br />

fra 1895 omtales maleriet på s. 26-27;"Paa<br />

Udstillingen i 1837 var Lundbye som Dyrmaler<br />

repræsenteret ved et ganske lille, blaahvidligt,<br />

meget omhyggeligt gennemført,<br />

noget porcelænsagtigt Dyrstykke, en liggende<br />

Hjort og en staaende Hind; Kunstforeningen<br />

købte det". Om dette køb skriver Lundbye<br />

i sin dagbog 1844; "Jeg husker endnu, at<br />

de 20 Daler, jeg fik for de to smaa Hjorte, -<br />

det første Billede, jeg solgte, - forekom mig<br />

som en uhyre Kapital, saa stor, at jeg var rig<br />

nok for lang Tid, om jeg endog laante Frederik<br />

Jerichau de 10 Daler til at købe en Violin<br />

for". DKK 125.000<br />

€ 17.000<br />

433<br />

Edvard Petersen, f. Kbh. 1841, d. sst. 1911<br />

Rytter i rask trav i en sommerskov. Sign.<br />

monogram. Olie på lærred. 27 x 18.<br />

DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

434<br />

Johannes Esman, f. 1793, d. 1847<br />

Nature morte med våben, fugl og hare.<br />

Sign. J. Esman 1837. Olie på lærred.<br />

105 x 88. DKK 35.000<br />

€ 4.700<br />

166 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>