AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />
429<br />
430<br />
431<br />
429<br />
Carl Frederik Kiørboe, f. 1799, d. 1876<br />
"Rævejagt, hundende slippes løs" Sign. Kiørboe.<br />
Olie på lærred. 38 x 48.<br />
DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
430<br />
Adolf Mackeprang,<br />
f. Langesø ved Odense 1833, d. Frederiksberg 1911<br />
Flyvende ænder over åløb. Sign. monogram,<br />
85. Olie på lærred. 63 x 96.<br />
DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
431<br />
Simon Simonsen,<br />
f. München 1841, d. Kbh. 1928<br />
Gravhund ved skovløberhus. Sign. Simon<br />
Simonsen, 1907. Olie på plade.<br />
27 x 35. DKK 15.000-20.000<br />
€ 2.000-2.700<br />
432<br />
Johan Thomas Lundbye,<br />
f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848<br />
"En liggende Hjort og en staaende Hind".<br />
Olie på lærred. Sign. monogram, 1836.<br />
20 x 27.<br />
Proveniens: Købt af Kunstforeningen for 20<br />
Rd. Vundet af overlæge F. W. T. Bricka. Senere<br />
musiker R. C. <strong>Rasmussen</strong>. Disses navne<br />
står skrevet på bagsiden.<br />
Udstillet: Charlottenborg 1837 nr. 302.<br />
Litteratur: Karl Madsens fortegnelse over<br />
Johan Thomas Lundbyes malerier nr. 20.<br />
I Karl Madsens bog "Johan Thomas Lundbye"<br />
fra 1895 omtales maleriet på s. 26-27;"Paa<br />
Udstillingen i 1837 var Lundbye som Dyrmaler<br />
repræsenteret ved et ganske lille, blaahvidligt,<br />
meget omhyggeligt gennemført,<br />
noget porcelænsagtigt Dyrstykke, en liggende<br />
Hjort og en staaende Hind; Kunstforeningen<br />
købte det". Om dette køb skriver Lundbye<br />
i sin dagbog 1844; "Jeg husker endnu, at<br />
de 20 Daler, jeg fik for de to smaa Hjorte, -<br />
det første Billede, jeg solgte, - forekom mig<br />
som en uhyre Kapital, saa stor, at jeg var rig<br />
nok for lang Tid, om jeg endog laante Frederik<br />
Jerichau de 10 Daler til at købe en Violin<br />
for". DKK 125.000<br />
€ 17.000<br />
433<br />
Edvard Petersen, f. Kbh. 1841, d. sst. 1911<br />
Rytter i rask trav i en sommerskov. Sign.<br />
monogram. Olie på lærred. 27 x 18.<br />
DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
434<br />
Johannes Esman, f. 1793, d. 1847<br />
Nature morte med våben, fugl og hare.<br />
Sign. J. Esman 1837. Olie på lærred.<br />
105 x 88. DKK 35.000<br />
€ 4.700<br />
166 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>