29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

136<br />

Kaminur af forgyldt og patineret metal,<br />

ved urhus siddende putti læsende i<br />

en bog, på sokkel af grønbroget marmor,<br />

hvidemaljeret urskive med arabertal.<br />

Louis XVI form. 19. årh.s anden<br />

halvdel. H. 43. L. 40. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

137<br />

Et par russiske prismegirandoler af forgyldt<br />

bronze, fem ringe i forskellige<br />

størrelser, støbt og ciseleret med bladværk,<br />

behængt med talrige spydformede<br />

prismer, lystyller til fem lys, runde<br />

hvælvede fodstykker. 19. årh.s begyndelse.<br />

H. 58. Diam. 42. (2)<br />

Proveniens: Dansk privatsamling.<br />

DKK 75.000<br />

€ 10.000<br />

138<br />

Ovalt spejl i ramme af rigt udskåret og<br />

forgyldt træ, prydet med ornamentik<br />

og perlestaf. 19. årh. H. 102. B. 87.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

137<br />

138<br />

57