29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

622<br />

Eilif Møller & Mads Peter Bøgely<br />

19 skønvirke vaser, 6 bordlamper, 4<br />

lågvaser, bordskål, jardiniere samt<br />

figurvase med hanke i form af fugle<br />

af keramik. 23 med håndsigneret<br />

monogram, 9 med stemplet monogramsignatur.<br />

Udført hos Møller &<br />

Bøgelys Keramiske Kunstbrænderi<br />

1917-1920. Variable mål. (32)<br />

Møller & Bøgely 1917-1920. Værkstedet<br />

er nærmest ubeskrevet, men<br />

eksisterede i næsten 4 år fra 7. januar<br />

1917 til 19. december 1920 i Skotterup,<br />

Nordsjælland, nærmere betegnet<br />

Strandvejen 274-76. Da lervarefabrikken<br />

Strodl, kendt for uglekrukkerne,<br />

lukkede, overtog kunstmaleren<br />

Eilif Møller og arkitekten Mads Peter<br />

Bøgely lervarefabrikken og startede<br />

en unikaproduktion under navnet<br />

"Møller og Bøgelys Keramiske Kunstbrænderi".<br />

På fabrikken arbejdede<br />

både pottemagere og kunstnere. Ud<br />

over danske medarbejdere var der også<br />

svenske og russiske. Sidstnævnte<br />

skyldtes flygtningelejren Horserød<br />

som åbnede 1. maj 1918.<br />

Noget af keramikken er tydeligt inspireret<br />

af arkitekt Thorvald Bindesbøll,<br />

men generelt kan nævnes en meget<br />

organisk og fabulerende dekorerende<br />

stil, som havde meget tilfælles med<br />

skønvirke. Da produktionen var på sit<br />

højeste, var der ansat omkring 30<br />

medarbejdere, og eksporten til Sverige,<br />

Norge, Holland og Amerika var<br />

betydelig. Fabrikken brændte den 19.<br />

december 1920, og både bygninger,<br />

varelager og alle optegnelser gik tabt.<br />

Fabrikken blev aldrig genopført, så<br />

der er tale om en produktion over et<br />

meget begrænset tidsrum på fire år.<br />

Litteratur: www.danskkeramik.dk og<br />

Antik & Auktion nr. 6, 2003.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

622<br />

241