AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
AUCTION 116 - Bruun Rasmussen
622<br />
Eilif Møller & Mads Peter Bøgely<br />
19 skønvirke vaser, 6 bordlamper, 4<br />
lågvaser, bordskål, jardiniere samt<br />
figurvase med hanke i form af fugle<br />
af keramik. 23 med håndsigneret<br />
monogram, 9 med stemplet monogramsignatur.<br />
Udført hos Møller &<br />
Bøgelys Keramiske Kunstbrænderi<br />
1917-1920. Variable mål. (32)<br />
Møller & Bøgely 1917-1920. Værkstedet<br />
er nærmest ubeskrevet, men<br />
eksisterede i næsten 4 år fra 7. januar<br />
1917 til 19. december 1920 i Skotterup,<br />
Nordsjælland, nærmere betegnet<br />
Strandvejen 274-76. Da lervarefabrikken<br />
Strodl, kendt for uglekrukkerne,<br />
lukkede, overtog kunstmaleren<br />
Eilif Møller og arkitekten Mads Peter<br />
Bøgely lervarefabrikken og startede<br />
en unikaproduktion under navnet<br />
"Møller og Bøgelys Keramiske Kunstbrænderi".<br />
På fabrikken arbejdede<br />
både pottemagere og kunstnere. Ud<br />
over danske medarbejdere var der også<br />
svenske og russiske. Sidstnævnte<br />
skyldtes flygtningelejren Horserød<br />
som åbnede 1. maj 1918.<br />
Noget af keramikken er tydeligt inspireret<br />
af arkitekt Thorvald Bindesbøll,<br />
men generelt kan nævnes en meget<br />
organisk og fabulerende dekorerende<br />
stil, som havde meget tilfælles med<br />
skønvirke. Da produktionen var på sit<br />
højeste, var der ansat omkring 30<br />
medarbejdere, og eksporten til Sverige,<br />
Norge, Holland og Amerika var<br />
betydelig. Fabrikken brændte den 19.<br />
december 1920, og både bygninger,<br />
varelager og alle optegnelser gik tabt.<br />
Fabrikken blev aldrig genopført, så<br />
der er tale om en produktion over et<br />
meget begrænset tidsrum på fire år.<br />
Litteratur: www.danskkeramik.dk og<br />
Antik & Auktion nr. 6, 2003.<br />
DKK 30.000-40.000<br />
€ 4.000-5.400<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />
622<br />
241