29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

123<br />

119<br />

Fransk prismelysekrone med stel af<br />

forgyldt bronze prydet med ornamentik<br />

og bladværk, seks lysarme. Empireform.<br />

Frankrig. 19. årh. H. 115.<br />

Diam. 75. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

120<br />

Svensk prismelysekrone af delvist forgyldt<br />

messing og bronze, seks lysarme.<br />

Empireform. Ca. 1900. H. 80. Diam.<br />

62. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

121<br />

Prismelysekrone med stel af messing,<br />

rigt behængt med prismer, seks lysarme.<br />

Antageligt Baltikum. Ca. 1800. H.<br />

110. Diam. 90. DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

124<br />

122<br />

Prismelysekrone af klart og blåt glas,<br />

stel af delvist forsølvet metal, fire lysarme.<br />

Antageligt Sydeuropa. 19. årh.<br />

H. 58. Diam. 42. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

123<br />

Spejl i ramme af forgyldt træ, marmor<br />

og metaltråd, top med gennembrudt<br />

udskæring. Louis XVI form. 19. årh. H.<br />

112. B. 41,5. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

125<br />

124<br />

Signeret svensk rococo spejl i ramme af<br />

rigt udskåret og forgyldt træ, prydet<br />

med bladguirlande, sløjfe, rocailler,<br />

kamninger, blomster og bladværk, todelt<br />

originalt spejlglas. Kronet signatur<br />

IÅ for Johan Åkerblad samt Stockholms<br />

hallstempel. 18. årh. H. 160.<br />

B. 64. DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

125<br />

Svensk rococo spejl i ramme af forgyldt<br />

træ og gesso, prydet med rocailler,<br />

kæmninger og bladværk. Sverige.<br />

18. årh. Restaureret.<br />

H. 155. B. 61. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

53