29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

355 356<br />

357 358<br />

359<br />

355 CD<br />

Karin Nathorst Westfelt,<br />

f. Svärdsjö Sogn, Sverige 1921<br />

"Fyr". Abstraktion over træer. Sign.<br />

KNW, 71, samt på blændrammen. Olie<br />

på lærred. 55 x 48.<br />

Afbildet 5.000<br />

356 CD<br />

"Strømme". Sign. KNW, 69 samt på<br />

blændrammen. Olie på lærred. 80 x 45.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

357 CD<br />

Sigurd Christensen,<br />

f. Herning 1915, d. 1978<br />

Opstilling på et bord. Sign. Sigurd. Olie<br />

på lærred. 69 x 60,5.<br />

Afbildet 4.000-6.000<br />

358 CD<br />

Kari Svensson, f. Torshavn 1954<br />

"Natur oplevelse". Sign. KS-99 samt på<br />

bagsiden. Olie på lærred. 60 x 50.<br />

Afbildet 8.000<br />

359 CD<br />

Motiv fra Færøerne med huse og klippeparti.<br />

Sign. KS. Olie på lærred. 48 x 62.<br />

Afbildet 5.000<br />

360<br />

Terje Skylindal<br />

"Eystavaholla Kvivik". Sign. Terje Skylindal<br />

samt på bagsiden. Olie på lærred.<br />

60 x 75.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

98 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

360