29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

610 611 612<br />

610<br />

Kay Bojesen, f. 1886, d. 1958<br />

Opsats af hammerslået sølv, ligeknækket<br />

skål båret af rillet stamme, på<br />

rundt fodstykke. Vægt ca. 370 gr.<br />

H. 20. Afbildet 10.000<br />

611<br />

Evald Nielsen<br />

Skål af hammerslået sølv, skål båret af<br />

snoet stilk med perestaf, rundt profileret<br />

fodstykke. Udført 1918. Vægt ca.<br />

355 gr. H. 15. Diam. 18,5.<br />

Afbildet 10.000<br />

612<br />

Svensk konfektskål med låg og stand,<br />

af let hammerslået sølv, prydet med<br />

perlestaf, skønvirkeornamentik og fire<br />

cabochonslebne grønne stene, lågknop<br />

i form af rav. Mesterstempel CSG.<br />

Ystad 1916. H. 19. Lågknop limet.<br />

Afbildet 8.000<br />

613 614<br />

613<br />

Holmsted<br />

Kaviarbowle af delvist forgyldt hammerslået<br />

sterlingsølv med tilhørende<br />

kaviarske, æggeformet korpus på<br />

rundt fodstykke. Vægt ca. 1185 gr.<br />

H. 29. Afbildet 6.000-8.000<br />

614<br />

Frantz Hingelberg<br />

Saucekande af sterlingsølv med<br />

sauceske, hank og skaft af elfenben.<br />

Vægt ca. 430 gr. H. 12. Defekt skaft. (2)<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

615<br />

Høj tysk prydvase af sølv, glat korpus,<br />

gennembrudt krave med perlestaf,<br />

kanneleret rundt fodstykke. Stemplet.<br />

Vægt ca. 1370 gr. 20. årh. H. 31.<br />

Afbildet 8.000<br />

616<br />

Just Andersen,<br />

f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943<br />

Rund bordskål af sølv, glat korpus,<br />

fodstykke prydet med gennembrudt<br />

stiliseret bladornamentik. Stemplet<br />

Just A., GAB og med svenske importstempeler.<br />

Udført 1930. Vægt ca. 490<br />

gr. H. 10,5. Diam. 21.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

617<br />

Et par kandelabre af sølv, tre lysarme<br />

på stammer med kugle, på runde fodstykker.<br />

Mester Karl J. Ottesen. Udfyldte.<br />

H. 27. (2)<br />

Afbildet 5.000<br />

172 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>