29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

842 843 844<br />

845<br />

842<br />

Lysekrone med stel af bronze, seks<br />

svungne lysarme, støbt med akantus,<br />

kogleornamentik og perlebort. Louis<br />

XVI form. Ca. 1900. H. 99. Diam. 65.<br />

Afbildet 8.000<br />

843<br />

Svensk ampel af lyseblåt glas, dekoreret<br />

med klassiske profilportrætter i farver<br />

og guld, stel af messingblik, tre<br />

lysarme, prydet med prismer. Sverige.<br />

Ca. 1850. H. 73. Diam. 33.<br />

Afbildet 5.000<br />

844<br />

Lysekrone af bronze, bund af matteret<br />

glas, behængt med prismer. Empireform.<br />

20. årh.s begyndelse. H. 75.<br />

Diam. 57. Afbildet 6.000-8.000<br />

845<br />

Ampel af bronze og grønpatineret metal,<br />

seks lysarme i form af ørnehoveder,<br />

prydet med rosetter og pinjekogle, top<br />

med fakkel. Empireform. Ca. 1900. H.<br />

46. Diam. 48.<br />

Afbildet 5.000<br />

846<br />

Lysekrone af bronze, støbt med blomster,<br />

druer og bladværk, tolv svungne<br />

lysarme. 20. årh.s begyndelse. H. 106.<br />

Diam. 71.<br />

Afbildet 8.000-10.000<br />

847<br />

Lysekrone af forgyldt bronze, støbt<br />

med ornamentik og bladværk, 20<br />

svungne lysarme monteret til el. Rococoform.<br />

19. årh. H. 84. Diam. 95.<br />

Afbildet 12.000-15.000<br />

848<br />

Ampel af delvis patineret bronze, seks<br />

svungne lysarme, støbt med fakkel og<br />

pinjekogle. Empireform. H. 75. Diam.<br />

51. Afbildet 5.000<br />

849<br />

Empire lysekrone af forgyldt bronze,<br />

messing og patineret metal, otte lysarme<br />

i form af svaner. Antageligt Baltikum<br />

eller Rusland. 19. årh. H. 100.<br />

Diam. 65. Afbildet 20.000<br />

222 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>