NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />
540<br />
En samling på fem større og mindre<br />
tupilakker af udskåret kaskelottand,<br />
narhval kæbe, udskåret som figur, narhvalsmie<br />
og tre figurer af udskåret<br />
fedtsten. Alle med indridset signatur<br />
under bunden samt Thulekæde af antageligt<br />
udskåret narhvalstand. Grønland.<br />
Ca. 1970. (11)<br />
Cites certifikat fra Skov- og Naturstyrelsen<br />
foreligger. Afbildet 12.000<br />
541<br />
Ti narhvalsbitænder. L. 20. (10)<br />
Afbildet 5.000<br />
542<br />
Thulekæde med 13 udskårne figurer<br />
og stavformede led af udskåret narhvalstand.<br />
Erhvervet i Grønland i 1980'erne.<br />
Afbildet 10.000<br />
543<br />
Rensdyrkæbe udskåret med fabeldyr. L.<br />
18. Tupilak af udskåret tand. H. 13.<br />
Samt tre hæklenåle og lille pindespil af<br />
udskåret narhvalstand. (6)<br />
Afbildet 8.000-10.000<br />
156<br />
545<br />
543<br />
540<br />
546<br />
541<br />
544<br />
Hundeslæde med 7 hunde, fanger og<br />
fangerkone med kogeudstyr af udskåret<br />
narhvalstand.<br />
Ifølge oplysninger udført af Savfak Mayak<br />
i 1984-85. Afbildet 15.000-20.000<br />
545 CD<br />
Therkild Josefsen, m. fl.<br />
Islom af sortpatineret fedtsten, på firesidet<br />
sokkel. Sign. Therkild Josefsen<br />
Kap. 77. H. 8. Kvinde med barn, figur<br />
af patineret fedtsten. Sign. Pâlo 1975,<br />
Godthåb. H. 21. Fugl af udskåret fedtsten.<br />
Usigneret. H. 13. Samt kar med<br />
låg af udskåret fedtsten. Sign. TS 97.<br />
På stand af træ. H. inkl. stand 7. (4)<br />
Afbildet 2.500<br />
546<br />
En samling grønlandske effekter, bestående<br />
af hundeslæde, fanger i kajak,<br />
diverse fangstredskaber af træ, ben,<br />
skind og metal, tre tupilakker af udskåret<br />
hvalrostand samt tre slips, seks<br />
servietringe og lysestage af perlebroderi.<br />
(22) Afbildet 5.000<br />
544<br />
546<br />
542<br />
547<br />
Narhvalstand med samt bitand udskåret<br />
i form af hæklenål med bjørnehoved.<br />
L. 139 og 18. (2)<br />
Afbildet 15.000<br />
548<br />
Narhvalstand. 20. årh.s første halvdel.<br />
L. 148. Naturligt brud på spids.<br />
Afbildet 10.000<br />
549<br />
Narhvalstand. L. 195. Naturligt brud.<br />
Afbildet 25.000<br />
550<br />
Narhvalstand. L. 209.<br />
Hjembragt fra Grønland i 2000.<br />
Afbildet 30.000<br />
551<br />
Narhvalstand med tilhørende bitand. L.<br />
158 og 16,5. (2)<br />
Afbildet 18.000-20.000<br />
552<br />
Udstoppet moskusokse. 19. årh.s slutning.<br />
H. 90. L. 175. Et horn mangler.<br />
Afbildet 10.000<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>