29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

540<br />

En samling på fem større og mindre<br />

tupilakker af udskåret kaskelottand,<br />

narhval kæbe, udskåret som figur, narhvalsmie<br />

og tre figurer af udskåret<br />

fedtsten. Alle med indridset signatur<br />

under bunden samt Thulekæde af antageligt<br />

udskåret narhvalstand. Grønland.<br />

Ca. 1970. (11)<br />

Cites certifikat fra Skov- og Naturstyrelsen<br />

foreligger. Afbildet 12.000<br />

541<br />

Ti narhvalsbitænder. L. 20. (10)<br />

Afbildet 5.000<br />

542<br />

Thulekæde med 13 udskårne figurer<br />

og stavformede led af udskåret narhvalstand.<br />

Erhvervet i Grønland i 1980'erne.<br />

Afbildet 10.000<br />

543<br />

Rensdyrkæbe udskåret med fabeldyr. L.<br />

18. Tupilak af udskåret tand. H. 13.<br />

Samt tre hæklenåle og lille pindespil af<br />

udskåret narhvalstand. (6)<br />

Afbildet 8.000-10.000<br />

156<br />

545<br />

543<br />

540<br />

546<br />

541<br />

544<br />

Hundeslæde med 7 hunde, fanger og<br />

fangerkone med kogeudstyr af udskåret<br />

narhvalstand.<br />

Ifølge oplysninger udført af Savfak Mayak<br />

i 1984-85. Afbildet 15.000-20.000<br />

545 CD<br />

Therkild Josefsen, m. fl.<br />

Islom af sortpatineret fedtsten, på firesidet<br />

sokkel. Sign. Therkild Josefsen<br />

Kap. 77. H. 8. Kvinde med barn, figur<br />

af patineret fedtsten. Sign. Pâlo 1975,<br />

Godthåb. H. 21. Fugl af udskåret fedtsten.<br />

Usigneret. H. 13. Samt kar med<br />

låg af udskåret fedtsten. Sign. TS 97.<br />

På stand af træ. H. inkl. stand 7. (4)<br />

Afbildet 2.500<br />

546<br />

En samling grønlandske effekter, bestående<br />

af hundeslæde, fanger i kajak,<br />

diverse fangstredskaber af træ, ben,<br />

skind og metal, tre tupilakker af udskåret<br />

hvalrostand samt tre slips, seks<br />

servietringe og lysestage af perlebroderi.<br />

(22) Afbildet 5.000<br />

544<br />

546<br />

542<br />

547<br />

Narhvalstand med samt bitand udskåret<br />

i form af hæklenål med bjørnehoved.<br />

L. 139 og 18. (2)<br />

Afbildet 15.000<br />

548<br />

Narhvalstand. 20. årh.s første halvdel.<br />

L. 148. Naturligt brud på spids.<br />

Afbildet 10.000<br />

549<br />

Narhvalstand. L. 195. Naturligt brud.<br />

Afbildet 25.000<br />

550<br />

Narhvalstand. L. 209.<br />

Hjembragt fra Grønland i 2000.<br />

Afbildet 30.000<br />

551<br />

Narhvalstand med tilhørende bitand. L.<br />

158 og 16,5. (2)<br />

Afbildet 18.000-20.000<br />

552<br />

Udstoppet moskusokse. 19. årh.s slutning.<br />

H. 90. L. 175. Et horn mangler.<br />

Afbildet 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>