29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

741<br />

Semiantik Täbriz, prydet med all over<br />

design. Persien. Ca. 1940. 405 x 301.<br />

Afbildet 8.000<br />

742<br />

Semiantik Sarough løber. Persien. 20.<br />

årh.s midte. 570 x 97.<br />

Afbildet 15.000<br />

741 742 743<br />

744 745<br />

743<br />

Semiantik Bidjar, prydet med kaukasisk<br />

gentagelsesmønster på blå bund. Persien.<br />

Ca. 1920. 595 x 349.<br />

Afbildet 40.000<br />

744<br />

Semiantik Malayer, prydet med all over<br />

design på blå bund. Persien. Ca. 1920.<br />

484 x 208. Afbildet 10.000<br />

745<br />

Semiantik Bidjar. Persien. 20. årh.s første<br />

halvdel. 248 x 138.<br />

Afbildet 8.000-10.000<br />

746<br />

Antik Doroksch Khorosan, prydet med<br />

all over design i form af blomster på<br />

lys bund. Persien. Ca. 1910. 171 x 111.<br />

Afbildet 10.000<br />

200 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

746