29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

278 279<br />

280<br />

281 282<br />

282<br />

283<br />

278<br />

David Monies,<br />

f. København 1812, d. Frederiksberg 1894<br />

Portræt af kvinde med hvid kyse. Sign.<br />

D. Monies 1838. Olie på lærred. 76 x 60.<br />

Proveniens: ABR auk. 460, 1984, kat. nr.<br />

792. Afbildet 15.000-20.000<br />

279<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Ovalt portræt af kvindelig kunstner<br />

stående ved staffeliet. Sign. A.G. 1885.<br />

Olie på lærred. 85 x 67.<br />

Afbildet 10.000<br />

280<br />

Emilius Bærentzen, tilskrevet,<br />

f. København 1799, d. 1868<br />

Portræt af elegant kvinde i blå kjole<br />

med lyserød sløjfe i håret. Usigneret.<br />

Olie på lærred. 72 x 62.<br />

Afbildet 20.000<br />

281<br />

Spansk maler, 19. årh.<br />

Portræt af dreng. Sign. "Martijot" for<br />

Manuel Maria Flaquer Del Vaile. Olie<br />

på lærred. 117 x 89.<br />

I rigt forgyldt ramme.<br />

Afbildet 8.000<br />

282<br />

Portæt af Johanne Nicoline Møller, (f.<br />

Kbh. 1776) og Kammerraad Christian<br />

Peter Feilberg. Usignerede. Et par olie<br />

på lærred. 31,5 x 29. (2)<br />

Afbildet 6.000<br />

283 CD<br />

Carl V. Meyer,<br />

f. Ålborg 1870, d. Frederiksberg 1938<br />

"Ovenlys, dameportræt". Sign. Carl V.<br />

Meyer, 1904-1905. På bagsiden udstillingsmærkat.<br />

Olie på lærred. 115 x 70.<br />

Stemplet på blændrammen: Rådhusudstillingen<br />

i Århus, marts, 1945 samt betegnet<br />

"Fru Rooese".<br />

Afbildet 4.000-6.000<br />

284<br />

Just Holm,<br />

f. Randers 1815, d. Frederiksberg 1907<br />

Pigeportræt. Sign. Just Holm, 1849.<br />

Olie på lærred. 41 x 41. I rund indramning.<br />

Afbildet 8.000<br />

76 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>