29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

901<br />

898<br />

Et par væglampetter af forgyldt bronze,<br />

støbt med bladranker, sløjfe og vase,<br />

hver med to svungne lysarme. Louis<br />

XVI form. 19. årh.s slutning. H. 43. B.<br />

30,5. (2) Afbildet 12.000<br />

899<br />

Et par væglampetter af rigt udskåret<br />

og forgyldt træ, hver med fire lysarme.<br />

19. årh. H. 70. (2) Afbildet 10.000<br />

900<br />

Et par Barbedienne væglampetter af<br />

forgyldt bronze, rigt støbt med fakkel,<br />

akantus og stiliseret bladornamentik,<br />

hver med to svungne lysarme. Sign. F.<br />

Bardienne. Louis XIV form. 19. årh.s<br />

slutning. H. 29. B. 29. (2) 6.000<br />

898 899<br />

903 904 905<br />

901<br />

støbt i form af svaner, ophæng i<br />

form af fakkel. Empireform. 19. årh.s<br />

anden halvdel. H. 32. B. 17. (2)<br />

Afbildet 3.000<br />

902<br />

Et par væglampetter af delvist patineret<br />

og forgyldt bronze, rigt støbt med<br />

stiliseret akantus og blomsterornamentik,<br />

hver med to svungne lysarme. Senempireform.<br />

19. årh.s anden halvdel.<br />

H. 24. B. 25. (2)<br />

Afbildet 6.000<br />

903<br />

Et par lampetter af rigt udskåret og<br />

forgyldt træ og gesso, i form af ørne,<br />

rocailler og bladværk, hver med to lysarme.<br />

19. årh. H. 49. B. 26. (2)<br />

Afbildet 8.000<br />

904<br />

Et par svenske væglampetter af messing,<br />

prydet med ornamentik, hver<br />

med to lysarme. Barokform. Sverige.<br />

19. årh. H. 60. B. 34. (2)<br />

Afbildet 6.000<br />

905<br />

Et par svenske lampetspejle prydet<br />

med facetslebet spejlglas med ornamentik,<br />

hver med en lysarm af messing.<br />

Rococoform. Ca. 1910. H. 45. B.<br />

20. (2) Afbildet 6.000<br />

232 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

902