29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

37<br />

Eduardo de Martino,<br />

f. Meta 1838, d. London 1912<br />

Lille sejlbåd under dansk flag. Sign. E. de<br />

Martino. Olie på lærred, monteret på<br />

plade. 20 x 28. Afbildet 10.000<br />

38 CD<br />

Harald Moltke, f. Helsingør 1871, d. 1960<br />

Konebåd med roende grønlandske<br />

kvinder på fjorden en sommerdag.<br />

Sign. H. M. Olie på lærred. 78 x 100.<br />

Afbildet 75.000<br />

39 CD<br />

Emanuel A. Petersen,<br />

f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948<br />

Eftermiddagssol over Umanakfjeldet.<br />

Sign. Em. AP. Olie på lærred. 55 x 65.<br />

Afbildet 5.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

38<br />

39<br />

17