29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

14<br />

26<br />

27<br />

28<br />

25<br />

Laurits Tuxen,<br />

f. København 1853, d. sst. 1927<br />

Studie til "De fire generationer". Sign.<br />

L.T. 27/3-01. Olie på lærred. 41 x 31. I<br />

forgyldt ramme med kongekrone.<br />

Litteratur: Lise Svanholm, "Laurits Tuxen,<br />

Europas sidste fyrstemaler", "De fire generationer"<br />

fra 1902, som hænger i<br />

Dronningens repræsentationslokaler på<br />

Christiansborg er omtalt og afb. s. 134-<br />

137.<br />

Afbildet side 13 20.000<br />

26<br />

Carl Olsen, f. København 1818, d. sst. 1878<br />

Marine med talrige sejlskibe og motorskib<br />

under forskellige flag. Sign. C. Olsen,<br />

1854. Olie på lærred. 58 x 87.<br />

Afbildet 50.000<br />

27<br />

Vilhelm Melbye,<br />

f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882<br />

"Et Dampskib i oprørt sø under Norge".<br />

Sign. W. Melbye 1847. Olie på<br />

lærred. 61 x 92.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1847.<br />

Afbildet 40.000<br />

28<br />

Dansk maler, 19. årh.<br />

Marine med sejlskibe og hjuldamper, i<br />

baggrunden kyst. Usigneret. Olie på<br />

lærred. 58 x 84.<br />

Afbildet 30.000<br />

29<br />

Ferdinand Richardt,<br />

f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895<br />

"Parti af Stockholms Slot, Drottningholm<br />

med Ridderholmens Kirke og<br />

Ridderhuset i Baggrunden". Sign. Ferd.<br />

Richardt 1871. Olie på lærred.<br />

81 x 128.<br />

Udstillet: Charlottenborg 1871.<br />

Litteratur: Weilbach, "Ferdinand Richardt<br />

tilhørte generationen af guldaldermalere,<br />

og som sine jævnaldrende baserede<br />

han sine arbejder på iagttagelsen<br />

af en natur, der opfattedes som et billede<br />

på en gudsbestemt orden. Han skabte sig<br />

en niche som prospektmaler og -tegner<br />

ved at udføre portrætter af slotte, herregårde<br />

og kirker og deres omgivelser".<br />

Afbildet 50.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>