29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

412 413 414<br />

412 CD<br />

Poul S. Nielsen, f. Helsingør 1920, d. 1998<br />

Interiør med påskeliljer på bordet og<br />

kvinde der syr. Sign. monogram. Olie<br />

på lærred. 80 x 70.<br />

Afbildet 10.000<br />

413 CD<br />

Interiør med pige ved et vindue. Sign.<br />

monogram. Olie på lærred. 60 x 50.<br />

Afbildet 12.000<br />

415 416 417<br />

414 CD<br />

Paul Høm, f. Ballerup 1905, d. Gudhjem 1994<br />

Portræt af pige. Sign. Høm. Olie på<br />

lærred. 61 x 46.<br />

Provenines: Erhvervet direkte fra kunstneren<br />

af nuværende ejer.<br />

Afbildet 12.000-15.000<br />

415 CD<br />

Interiør med piger der tegner. Sign.<br />

monogram 57. Olie på lærred. 70 x 80.<br />

Afbildet 20.000<br />

416 CD<br />

William Scharff,<br />

f. København 1886, d. sst. 1959<br />

"Grantop". Sign. W. S. 11. Olie på lærred.<br />

92 x 68.<br />

Udstillet: Kunstforeningen 1958, kat. nr.<br />

17.<br />

Afbildet 8.000<br />

417 CD<br />

Orla Muff, f. København 1903, d. 1984<br />

"Extase". Komposition med nøgne figurer.<br />

Sign. Muff 36. Olie på lærred.<br />

150 x 102.<br />

Afbildet 12.000-15.000<br />

112 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>