29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

189<br />

Otto Bache,<br />

f. Roskilde 1839, d. København 1927<br />

En gammel bro over åløb. Sign. O. B.<br />

Olie på lærred. 27,5 x 30,5.<br />

Afbildet 6.000<br />

190<br />

Michael Therkildsen,<br />

f. Horsens 1850, d. København 1925<br />

Græssende geder i skovbrynet. Sign.<br />

M. Th. Olie på lærred. 34 x 46.<br />

Afbildet 6.000<br />

191<br />

I. U. Bredsdorff,<br />

f. Vester Skerninge 1845, d. Usserød 1928<br />

Vilde blomster ved en fjord. Sign. J. U.<br />

B. 88. Olie på lærred. 36 x 50.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

192<br />

Christian Zacho,<br />

f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913<br />

Landskab med køer. Sign. Chr. Zacho<br />

1877. Olie på lærred. 60 x 95.<br />

Proveniens: Auk. på Moesgaard august<br />

1960, nr. 70.<br />

Afbildet 30.000<br />

193<br />

Christian Zacho,<br />

Skovparti med vej. Sign. Chr. Zacho,<br />

1910. Olie på lærred. 59 x 83.<br />

Afbildet 25.000<br />

194<br />

Anders Lunde,<br />

f. København 1809, d. sst. 1886<br />

Huse ved en sø. Sign. A. Lunde Hellebæk,<br />

76? Olie på lærred. 30 x 45.<br />

Afbildet 20.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

192<br />

193<br />

194<br />

59