29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

227 228 229<br />

227<br />

Ubekendt maler, 18-19. årh.<br />

Orientalsk gadescene med figurer. Sign.<br />

M. Clement. Olie på plade. 40 x 30.<br />

Afbildet 10.000<br />

228<br />

Jules Didier, f. Paris 1831, d. 1892<br />

En fisker siddende op ad sin båd. Sign. J.<br />

D. Rome 1859. Olie på lærred. 33 x 41.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

229<br />

Vilhelm Pacht,<br />

f. København 1843, d. Holte 1912<br />

Fra basaren, en mønthandler er i færd<br />

med en handel. Sign. Vilh. Pacht,<br />

Helucin 1910. Olie på lærred. 65 x 53.<br />

Afbildet 8.000<br />

230 231 232<br />

233<br />

234<br />

230<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Skovparti med personer ved hytte.<br />

Usigneret. Olie på pap. 39 x 60.<br />

Afbildet 8.000<br />

231<br />

Landskab med sø, i baggrunden mølle<br />

og kirke. Sign. Schrey. Olie på plade.<br />

90 x 120.<br />

Afbildet 5.000<br />

232<br />

Frokostpause i høsten, i baggrunden<br />

større huse samt græssende køer. Usigneret.<br />

Olie på lærred. 41 x 55.<br />

Afbildet 5.000<br />

233<br />

Ubekendt maler, 19.-20. årh.<br />

Kystparti med personer på stranden.<br />

Sign. J. P. Tellegen. Olie på lærred. 101<br />

x 152. Afbildet 6.000<br />

234<br />

Parti fra Hardanger Fjord, Norge. Utydeligt<br />

sign...vala. Olie på lærred. 50 x 82.<br />

I rigt ornamenteret ramme.<br />

Afbildet 8.000<br />

235<br />

Eduard Hein, Jr.,<br />

f. Düsseldorff 1854, d. 1918<br />

Bjergrigt landskab med personer ved<br />

vandmølle og sø i baggrunden. Sign.<br />

Eduard Hein, Jr. Duh. 1873. Olie på<br />

lærred. 68 x 95.<br />

Afbildet 6.000-8.000<br />

66 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

235