29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

1105<br />

Engelsk fritstående skrivebord af mahogni,<br />

plade indlagt med grønt skind<br />

præget med guldtryk, front med 11<br />

skuffer, på bagsiden snydeskuffe. 19.<br />

1105 1106<br />

1107<br />

1108<br />

årh.s anden halvdel. H. 76. L. 143. B. 83.<br />

Proveniens: Tidligere adm. direktør for<br />

Tuborg, John Friis Berg.<br />

Afbildet 8.000<br />

1106<br />

Engelsk skrivebord af nøddetræ, front<br />

med fem skuffer, plade med brunt læder.<br />

Queen Anne form. England. Ca.<br />

1900. H. 80. L. 128. B. 73.<br />

Afbildet 15.000<br />

1107<br />

Et sæt på to armstole og otte salonstole<br />

af mahogni med skjoldformet<br />

ryg, let tilspidsede ben med sko. Regencyform.<br />

19.-20. årh. (10)<br />

Afbildet 10.000-15.000<br />

1108<br />

Engelsk one-pillar table af mahogni,<br />

prydet med akantus, på firpasfod.<br />

England. Ca. 1940. H. 77. Diam. 199.<br />

Afbildet 10.000<br />

1<strong>109</strong><br />

Biedermeier pragtskænk af mahogni,<br />

rigt prydet med pilastre i form af løver,<br />

overdel med spejlopsats dekoreret med<br />

skæring i form af Bacchus ansigt og<br />

drueklaser, front med skuffer og låger.<br />

19 årh.s første halvdel.<br />

H. 156. B. 194. D. 77.<br />

Afbildet 30.000-40.000<br />

1110<br />

Engelsk bookcase af mahogni, profileret<br />

top udskåret med tandsnit, vitrineoverdel<br />

med fire glaslåger med krydssprosser,<br />

underdel med to skuffer og to<br />

profilerede låger, beslag af messing. På<br />

bagsiden mærkat fra Ole Haslunds<br />

Hus, nr. 40359. 19. årh. H. 224. B. 178.<br />

D. 54. Afbildet 30.000<br />

1111<br />

Engelsk vitrineskab af mahogni, front<br />

med to sprossede glaslåger, på senere<br />

underdel med ruminddelt skuffe til bestik.<br />

19. årh. H. 191,5. B. 116. D. 36.<br />

Afbildet 6.000<br />

286 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong>