29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

1048<br />

Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt<br />

og bemalet mahogni, prydet med<br />

perlestaf, ornamentik og profilportræt.<br />

Ca. 1780. H. 117. B. 42.<br />

Afbildet 8.000<br />

1049<br />

Københavner Louis XVI spejl i ramme<br />

af mahogni, prydet med forgyldt perlestaf,<br />

guirlander og profilportræt. Ca.<br />

1790. H. 156. B. 61. Restaureret.<br />

Afbildet 10.000<br />

1050<br />

Dansk Louis XVI spejl af mahogni, dekoreret<br />

med blomster og ornamentik,<br />

facetslebet spejlglas. Danmark. Ca.<br />

1780. H. 136. B. 51. Afbildet 5.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

FRA 10. JANUAR KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

1054 1054<br />

1051<br />

Gustaviansk lampetspejl af delvist forgyldt<br />

træ, udskåret top med profilportræt<br />

og sløjfe, to svungne lysarme af<br />

messing. Sverige. 18. årh. H. 88. B. 60.<br />

Afbildet 15.000<br />

1052<br />

Rektangulært empire spejl i ramme af<br />

forgyldt og udskåret gesso og træ,<br />

prydet med svungen topstykke og<br />

bladværk. Sverige. Ca. 1830. H. 149. B.<br />

74. Afbildet 6.000-8.000<br />

1053<br />

Signeret gustaviansk spejl i ramme af<br />

udskåret og forgyldt træ, prydet med<br />

sløjfer, blomster og bladguirlander.<br />

Sign. IÅ for Johan Åkerblad. 18. årh.<br />

H. 148. B. 61.<br />

Johan Åkerblad var mester i Stockholm<br />

1751-1780.<br />

Afbildet 25.000<br />

1054<br />

Et par Louis XVI spejle i rammer af forgyldt<br />

træ, øverst udskåret med blomster,<br />

prydvase og bladguirlander, bund<br />

udskåret med rose og bladværk. 18.<br />

årh.s slutning. H. 165. B. 74. (2)<br />

Afbildet 100.000-150.000<br />

273