29.07.2013 Views

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

auktion 109 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 9. FEBRUAR 2007<br />

1022<br />

1019<br />

Gustaviansk vitrineskab af gråmalet<br />

træ, overdel med profileret top samt to<br />

sprossede glaslåger, underdel med to<br />

kannelerede låger. Sverige. 18. årh.s<br />

slutning. H. 240. B. <strong>109</strong>,5. D. 46. Nyere<br />

bemaling.<br />

Afbildet side 265 30.000<br />

1020<br />

træ, rigt udskåret med blomsterguirlander,<br />

bladværk, perlestaf og ornamentik,<br />

rigt profileret top, front med<br />

to sprossede glaslåger samt to låger.<br />

Sverige. 18. årh.s slutning. H. 226. B.<br />

131. D. 48. Nyere bemaling. Restaureret.<br />

Afbildet side 265 40.000<br />

1021<br />

1021<br />

Salon af gråmalet træ, prydet med udskæringer<br />

i form af svaner, blomster<br />

og bladværk, bestående af sofa samt<br />

et par lænestole. Fransk empireform,<br />

19. årh.s anden halvdel. Sofa L. 177.<br />

Nyere bemaling. (3) Afbildet 40.000<br />

1022<br />

Gustaviansk chatol af gråmalet træ,<br />

front med skriveklap, to mindre samt<br />

to større skuffer. Sverige. 18. årh.s slutning.<br />

H. 103. B. <strong>109</strong>. D. 56. Nyere bemaling.<br />

Afbildet 20.000<br />

1023<br />

Gustaviansk sekretær af gråmalet træ,<br />

front med tre skuffer og skriveklap,<br />

bag hvilken talrige skuffer og låge. 19.<br />

årh.s begyndelse. H. 123,5. B. 113. D. 46.<br />

Afbildet 10.000-12.000<br />

1024<br />

Gustaviansk sofabænk af gråmalet<br />

træ, prydet med udskæringer, sider og<br />

ryg med tremmer, under sæde rum.<br />

Sverige. 18. årh.s slutning. L. 185. Senere<br />

bemaling. Afbildet 10.000<br />

1025<br />

Gustaviansk sofabænk af delvist grønmalet<br />

træ, udskåret med kanneleringer<br />

og perlestaf. Sverige. 18. årh.s slutning.<br />

L. 191. Afbildet 15.000<br />

1026<br />

Gustaviansk sofabænk af rødmalet<br />

træ, sider og ryg med tremmer, under<br />

sæde rum. Sverige. 18. årh.s slutning.<br />

L. 193. Senere bemaling.<br />

Afbildet 6.000<br />

266 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>109</strong><br />

1023